Tisdagen den 28 november slår Bruksgymnasiet, Wilhelm Haglunds gymnasium och Vuxenutbildningen upp portarna för årets Öppet hus samt Jobb- och utbildningsmässa!
Detta blir ett fantastiskt tillfälle att träffa representanter från både gymnasieprogrammen, vuxenutbildningen och arbetslivet för att prata framtid och bli inspirerad.

Jobb- och utbildningsmässa kl. 13-19
Välkommen att besöka jobb- och utbildningsmässan som anordnas av Bruksgymnasiet, Wilhelm Haglunds gymnasium och Vuxenutbildningen! På plats finns en rad stora och mindre företag från Östhammars kommun och övriga Uppland för att berätta om framtidsmöjligheter och kompetensbehov.

Följande företag/organisationer kommer att finnas på plats: Arbetsförmedlingen, Arronet, Atlas Copco, Bilteam Östhammar, Forsmarks Kraftgrupp, Forsmarks Värdshus, Högskolan i Gävle, ISS Forsmark Kraftkällan, JACO, Kommunal, Marell Boats, Munters Europe, Nyföretagarcentrum, PLOCK Uppsala, Polisen, Roslagens norra pastorat, Sandvik Coromant AB, SKB, Svensk Direktreklam, Svenssons Krogar, Vattenfall Services Nordic AB, Vuxenutbildningen:USK/Svets/El/Kock, Öregrundsvarvet, Österby Gjuteri, Östhammars kommun sektor omsorg, Östhammars kommun storkök.

Öppet hus kl. 17-19
Senare samma dag är det Öppet hus här på Bruksgymnasiet och då välkomnar vi elever från årskurs 8 och 9 samt deras föräldrar. På Öppet hus har du möjlighet att träffa våra elever, lärare och studie- och yrkesvägledare, se våra lokaler samt ställa dina frågor inför gymnasievalet.

Varmt välkomna till Bruksgymnasiet den 28 november!