Välkomna till Höstterminen 2020

//Välkomna till Höstterminen 2020

Måndag 17 augusti

Kl. 08.45 är det upprop för årskurs 1. I matsalen Zodiaken för EE, FT, IMA, RL och VO samt på Stora Torget för EK, ES, HA, IMS, NA och SA. Det kommer finnas skyltar och personal på plats som hjälper dig hitta rätt.

Efter det fortsätter dagen så här:

  • Mentorstid – Information, tid att träffa mentor/mentorer och nya klasskompisar.
  • Lunch med klassen
  • Slut för dagen

Ni som börjar 2:an och 3:an är lediga

Tisdag 18 augusti

Kl. 08.45 startar dagen med mentorstid, vilken hus ni ska vara i finns på entrédörrarna.
Från kl. 10.00 är det lektioner enligt schema.

Återlämning av läromedel
Årskurs 2 och 3 återlämnar fjolårets läromedel på mentorstiden.

Skolbusskort
Elever som har längre än sex kilometer mellan bostaden och skolan får automatiskt ett skolkort som gäller för resa med kollektivtrafiken. UL börjar skicka ut korten efter den 14 augusti – så håll utkik i brevlådan.  Mer info hittar du på UL´s hemsida.

Vi på Bruks ser fram emot en lärorik, utmanande och spännande termin.

2020-09-14T14:09:28+01:00